Toimikunnat

Lasten ja nuorten hyvinvointitoimikunta

Lasten ja nuorten hyvinvointitoimikunnan ensisijaisena tehtävänä on lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistäminen tiedotuksen ja koulutuksen avulla. Toimikunnan tehtävänä on myös edistää SVKN:n jäsenorganisaatioiden ja yhteistyökumppaneiden työtä lasten ja nuorten hyväksi ja siten vahvistaa seurakuntien välistä yhteistyötä.

Puheenjohtaja: Mika Partanen
Varapuheenjohtaja: Metti Saajorinne

Lasten ja nuorten hyvinvointi -kouluttajat

Käytössäsi olevat kouluttajat:

UUSIMAA
Ritva Ikonen, Nummenkylä, ritva.ikonen(ät)netti.fi
Mirva Isoaho, Vihti, mirva(ät)isoaho.info
Helena Korhonen, Lappeenranta, srkpastori.lpr(ät)gmail.com
Ulla Koskinen, Espoo, ulla.koskinen(ät)pp.inet.fi
Kari Muukka, Mäntsälä, muukkakari(ät)gmail.com
Pentti Rantanen, Hanko, pentti.rantanen(ät)svk.fi

LÄNSI-SUOMI
Elisa Paavola, Perniö, elisa.paavola(ät)svk.fi

PÄIJÄT-HÄME
Marika Hakola, Vaskivesi, marika.hakola(ät)svk.fi
Merja Kinnunen, Tampere, menna.kinnunen(ät)gmail.com
Tommi Koivunen, Tampere, tommi.koivunen(ät)svk.fi
Jouni Kröger, Hämeenlinna, jouni.kroger(ät)pp.inet.fi
Maritta Paavilainen, Tampere, maritta.paavilainen(ät)takriko.fi
Jani Virolainen, Kangasala, jani.virolainen(ät)adventtikirkko.fi

KESKI-SUOMI
Marko Hämäläinen, Vaajakoski, kauramaa(ät)gmail.com
Marja Kolari, Äänekoski, marja.kolari(ät)hotmail.com

SAVO-KARJALA
Kirsti Kurki, Joensuu, kirsti.kurki(ät)svk.fi
Irma Äijäläinen irma.aijalainen(ät)svk.fi

POHJOIS-SUOMI
Anne Ainesmaa, Oulu, anne.ainesmaa(ät)gmail.com
Kylli Niemelä, Rovaniemi ja Tampere, kylli.niemela(ät)svk.fi

Turvallisuusjohtamisen koulutus

Tiedätkö mistä vastaat? Turvallisuus pähkinänkuoressa
Seuraavasta kurssista tiedotetaan tällä sivulla.

Lisätietoja oman kirkkokunnan/yhteisön toimistoon

  • Adventtikirkko: 03 361 1279 tai 050 361 1184, mervi.tukiainen(ä)adventtikirkko.fi
  • Baptistikirkko: 044 388 1112, maija.latvala(ä)baptisti.fi
  • Helluntaikirkko: 045 632 7848, toimisto(ä)suomenhelluntaikirkko.fi (Sirpa Matikainen), ti-to klo 10-14
  • Metodistikirkko: jukka.hiltunen(ä)metodistikirkko.fi
  • Pelastusarmeija: 040 760 1309, kentta.osasto(ä)pelastusarmeija.fi (Saga Lippo)
  • Vapaakirkko: tommi.koivunen(ä)svn.fi

Järjestäjä: SVKN:n lasten ja nuorten hyvinvointitoimikunta, koulutusjaosto

Koulutuksen suorittaneille myönnetään SVKN:n turvallisuuspassi.

Vastaava koulutus järjestettiin 13.6.2011 Kallioniemessä, 14.1.2012 Tampereella, 22.9.2012 Helsingissä, 6.4.2013 Lahdessa, 11.1.2014 Järvenpäässä ja 11.4.2015 Jyväskylässä, Oulussa 2016.

SVKN:n sairaalasielunhoidon toimikunta

Muut jäsenet:
– Kaarina Hoffrén, Suomen Vapaakirkko
– Jan-Markus Jeromaa, Suomen Metodistikirkko
– Voitto Marjeta, Suomen Helluntaikirkko

Kirjallisuutta

Sairaalasielunhoidon toimikunta ylläpitää kirjallisuusluetteloa sielunhoitoa käsittelevistä teoksista, joita suosittelee seurakuntien työntekijöille.

SIELUNHOIDON KÄSIKIRJA
Toimittanut Kirsti Aalto, Martti Esko ja Matti-Pekka Virtaniemi
Kirjapaja Oy 1997

OSAAMMEKO KUUNNELLA JA AUTTAA
Lähimmäiskeskeisen sielunhoitomenetelmän opas
Irja Kilpeläinen
WSOY 1969 3. painos

KASVUN TIE
Erik Ewaldsin elämästä ja ajattelusta
Saara Karppinen
Päivä Oy 1990

SÄRKYMISEN SIUNAUS (The Wouded Healer)
Henri J. M. Nouwen
Suomentanut Anna-Maija Raittila
Kirjapaja Oy 1988

SALATTU IHMINEN
Elämän syvät kysymykset ja parantava keskustelu
Owe Wikström
Suomentanut Taisto Nieminen
Kirjapaja Oy 2000

MIKÄ ON OIKEIN?
Etiikan käsikirja
Lennart Koskinen
Suomentanut Torsti Lehtinen
Lasten Keskus Oy 1994

LEPO SINUSSA
Sielunhoidon teologisia perusteita ja nykysuuntauksia
Ari Puonti
Päivä Osakeyhtiö 2005

LUPA VANHETA
Yrjö Sariola
Päivä Osakeyhtiö 2008

PAPPINA SAIRAALASSA
Kyselytutkimus sairaalapapeista ja heidän työstään
Eeva Makweri
Kirkkohallitus 2001

SIELUNHOIDON AIKAKAUSIKIRJA 12
Sairaan sielunhoito
Toimituskunta Kirsi Aalto, Riitta Kolehmainen, Matti-Pekka Virtaniemi ja Simo Yli-Karjula
Kirkon sairaalasielunhoidon keskus, Kirkon perheasiain keskus, Kirkon koulutuskeskus

SIELUNHOIDON AIKAKAUSKIRJA 2
Mm artikkelit:
Auttajasyndrooma ammattiauttajan ongelmana, Paavo Haapakoski
Sielunhoidollisen kontaktin luonteesta ja tehtävästä sairaalassa, Aarno Sainio
3. painos 1993

SIELUNHODON AIKAKAUSKIRJA 4
Mm. artikkelit
Susi sielunpaimenena, Martti Lidqvist
Matka yksinäisyyteen, Paavo Rissanen
Sielunhoito vaiko psykoterapia, Heikki Majava
Jumalan monet kasvot, Irma Korhonen
1991

SIELUNHOIDON AIKAKAUSKIRJA 19
Mm. artikkelit
Sairauden puhuttelevuus, Virpi Hämeen-Anttila
Masennuksen maantiede, Timo Veijola
2006

SAATTOHOITO
Kirsti Aalto, toim.
Kirjapaja 2000 (uudistettu painos)